DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
_
Kiek laiko rekomenduojama praleisti palapinėje?
Atsakant į šį klausimą svarbu atsižvelgti į du faktorius: kiek valandų per parą rekomenduojama praleisti palapinėje ir kiek dienų joje rekomenduojama išbūti, norint pajusti organizmui daromą efektą.
Įprastai palapinėje rekomenduojama praleisti po 6 – 8 valandas per dieną. Suomijoje atlikti tyrimai parodė, kad nebuvo skirtumo tarp individų, kurie praleisdavo Hypoxico aplinkoje 12 valandų, lyginant su tais, kurie prabūdavo joje 24 valandas per parą.
Kur kas sunkiau tiksliai atsakyti, kiek dienų rekomenduojama naudotis Hypoxico palapine, norint pajusti daromą efektą žmogaus organizmui, nes tai priklauso nuo individualaus organizmo. Lygiai kaip ir kalnuose: vieni adaptuojasi greičiau, kiti – lėčiau. Tačiau pats principas yra paprastas – kuo ilgiau jūs naudositės palapine, tuo didesnį efektą pajusite. Mes rekomenduojame miegoti palapinėje mažiausiai 4 savaites.
Ar ne geriau paprasčiausiai būti ir treniruotis aukštikalnėse?
Atlikti tyrimai parodė, kad nors būnant aukštikalnėse ir yra pasiekiamas norimas fiziologinis efektas, tačiau būnant aukštikalnėse ir nesitreniruojant jūros lygyje daugeliu atveju yra pasiekiamas neigiamas treniruotumo efektas. Todėl miegant palapinėje, į kurią yra tiekiamas išretinto oro srautas, suteikia jums galimybę „miegoti - aukštai, treniruotis – žemai“ bei tokiu būdu maksimaliai padidinti organizmo funkcines galimybes.
Koks yra optimalus miegojimo aukštis palapinėje?
Paprastai kalbant, kuo didesnis aukštis, tuo stipresnis efektas. Patirtis rodo, kad dauguma atletų gali miegoti iki 9000ft/2750m aukštyje, nepatirdami jokio neigiamo šalutinio poveikio miego kokybei ir atsistatymui po treniruočių. Priešingai, dauguma atletų teigia, kad miegant 9000ft/2750m aukštyje pagerėja ne tik atsistatymas, miego kokybė, bet ir gebėjimas intensyviau treniruotis.
Kai kuriais atžvilgiais, miegant virš 9000ft/2750m aukštyje, gali pablogėti organizmo atsistatymo galimybės ir miego kokybė. Konkretus aukštis, kuriame tai pasireiškia priklauso nuo skirtingo individo, bet dažniausiai tai pasireiškia aukštyje nuo 9500ft/2945m iki 12,500ft/3800m. Taip pat labai daug priklauso nuo laiko, praleidžiamo tokiame aukštyje. Įprastai rekomenduojame neperžengti šios ribos kasdieniniame naudojime (2750 m), nepasitarus su specialistais. Tačiau yra daugybę pavyzdžių, kai profesionalūs sportininkai, naudodami specialią pasiruošimo programą, viršydavo 2750 metrų ribą bei pasiekdavo puikių rezultatų.
Koks yra optimalus aukštis treniruojantis?
Kuo žemiau treniruojamasi, tuo yra geriau, nes daugiau deguonies patenka į žmogaus organizmą. Tokiu būdu galite treniruotis intensyviau ir greičiau atsistatyti.
Jei turėdamas šiek tiek laisvo laiko dienos metu pamiegosiu, paskaitysiu ar tiesiog praleisiu laiką keletą valandų palapinėje, ar man tai padės? Ar turiu būtinai išbūti palapinėje 6-8 valandas?
Koks yra optimalus laikas, rekomenduojamas praleisti Hypoxico palapinėje, dar vis yra studijuojamas, tačiau galima užtikrintai teigti, jog nebus jokios žalos, jei Hypoxico palapinėje praleisite kelias valandas per dieną, kai tiesiog turite papildomo laisvo laiko dienos metu.
Tiesa, vienos atliktos studijos parodė (paminėtos aukščiau), jog nebuvo pastebėtas skirtumas tarp individų, kurie palapinėje praleisdavo 12 valandų nuo tų, kurie išbūdavo Hypoxico aplinkoje 24 valandas per parą.
Ar yra kokia nors rizika sveikatai, galinti kilti dėl laiko, praleidžiamo Hypoxico sukuriamoje aplinkoje?
Nėra, jei jūs tolygiai ir pasitarę su specialistais pratinatės prie aukščio. Yra daugybė vietų pasaulyje, kur žmonės gyvena ir treniruojasi aukštikalnėse, nuolatos būdami ten. Naudotis Hypoxico palapine yra tas pats, kas miegoti aukštikalnėse. Anglies dioksidas neužsistovi palapinėje dėl nuolatos tiekiamo oro srauto iš Hypoxico generatoriaus.
Ar turėčiau pasidaryti kraujo tyrimą, prieš pradedant naudotis Hypoxico įranga?
Mes rekomenduojame pasitikrinti serumo feritino kiekį, prieš pradedant naudotis Hypoxico įranga, kurio turėtų būti ne mažiau kaip 40ug/l. Geležies praturtintas maistas bei maisto papildai gali būti rekomenduojami, tačiau jų nederėtų vartoti prieš tai nepasitikrinus kraujo ir nepasitarus su specialistais.
Kokių sporto šakų atstovai gali gauti teigiamą efektą naudodamiesi Hypoxico įranga?
Bet koks atletas, užsiiminėjantis sportu, kuriame yra svarbus deguonies pasisavinimas, gali naudotis Hypoxico įranga ir pajusti jos teikiamą naudą. Kalbama ne tik apie aerobines, bet ir apie anaerobines sporto šakas.
Iki šiol buvo manoma, kad didžiausią teikiamą Hypoxico naudą gali pajusti tik aerobinių sporto šakų atstovai. Tačiau atliktos studijos su anaerobinių sporto šakų atletais pagrindė, jog Hypoxico įrangos sukuriamas aukštikalnių efektas yra puikiai tinkamas ir jų atveju. Tyrimų rezultatai parodė, kad ženkliai pagerėjo šių atletų jėgos rodikliai, naudojantis Hypoxico įranga. Tai įvyksta todėl, kad padidėja mitochondrijų efektyvumas, o tai leidžia pagerinti energijos gamybą, sunaudojant mažiau deguonies.
Aukštikalnių sukuriamo efekto naudą gali pajusti ir tos sporto šakos, kuriose aktyvi veikla trunka pusantros minutės ir ilgiau, bei tos sporto šakos, kuriose aktyvi veikla trunka iki 45 sekundžių.
Apibendrinant galima teigti, kad ne tik įvairių sporto šakų atstovai gali gauti teigiamą efektą, naudodamiesi Hypoxico įranga, bet ir įvairaus lygio atletai, jau nekalbant apie profesionalius sportininkus, praleidžiančius šimtus valandų treniruotėse bei siekiančiais maksimalių rezultatų.
Atlikti tyrimai parodė, kad “miegant – aukštai, treniruojantis – žemai” 1 - 3% pagerėja organizmo funkcinės galimybės. Ar naudojantis Hypoxico palapine galima tikėtis panašaus efekto?
Su Hypoxico palapine galima pasiekti dar didesnį efektą nei pateiktose studijose ir tai mums ne kartą patvirtino atletai, kurie naudojosi Hypoxico palapine. Pavyzdžiui, viename iš pamynėtų tyrimų, sportininkai gyveno aukštikalnėse, o treniravosi 4100 pėdų aukštyje, kur yra maždaug 17% mažiau deguonies nei jūros lygyje. Didelė tikimybė, kad jei šie atletai būtų treniravęsi jūros lygyje, o gyvenę aukštikalnėse, organizmo funkcinės galimybės būtų dar labiau padidėjusios.
Miegant Hypoxico palapinėje jūs galite “pakilti” iki 12,500 (3800 m) pėdų aukščio ir tuo pačiu treniruotis jūros lygyje.
Kaip ilgai išlieka Hypoxico pagalba sukuriamas organizmo treniruotumo efektas?
Sunku vienareikšmiškai atsakyti. Tai būtų tas pats, jei klaustumėte: “Kaip ilgai gali išlikti organizmo treniruotumas, nustojus treniruotis?”. Tai labai individualu. Dauguma žmonių pajautė nedidelį efekto nuosmukį, kai nustojo naudotis Hypoxico palapine savaitę laiko, kiti tuo tarpu šio nuosmukio visai nepajuto. Kitaip tariant, jei jūs negalite naudotis palapine 3 - 4 kartus per savaitę, rezultatas bus geresnis nei visai nesinaudojant palapine, tačiau jis nebus optimalus. Hypoxico palapinė yra lengvai sulankstoma ir neužima daug vietos, todėl ją patogu su savimi vežiotis į keliones ar varžybas, todėl galite nepertraukiamai kvėpuoti aukštikalnių oru.
Kokia yra fiziologinė aukštikalnių aklimatizacijos nauda?
Jų yra keletas, labiausiai pažymėtinos yra šios:
- Aukštikalnių oras nulemia deguonies pasisavinimo pokyčius organizme. Žymiai daugiau deguonies iš plaučių į kraujotakos sistemą pateks to atleto organizme, kuris praėjo aklimatizacijos laikotarpį ir kvėpavo aukštikalnių oru, lyginant su sportininku, kuris nebuvo tokioje aplinkoje.
- Didesnis raudonųjų kraujo kūnelių tūris. Raudonieji kraujo kūneliai fizinio krūvio metu perneša deguonį į raumenų ląsteles. Kuo daugiau raudonųjų kraujo kūnelių, tuo geresnės deguonies pernešimo galimybės į kraujotakos sistemą.
- Didesnis kraujo tūris. Aukštikalnių aklimatizacija gamina ne tik daugiau raudonųjų kraujo kūnelių, bet taip pat ir didina kraujo tūrį. Padidėjęs kraujo tūris reiškia, kad širdies tvinksniai bus stipresni, o tai padidina deguonies pernešimo galimybes kraujyje.
- Padidėjęs kraujo tūris kapiliaruose. Tai pagerina deguonies pernešimą į raumenis. Dėl padidėjusio kraujo tūrio kapiliarai prasiplečia ir tokiu būdu raudoniesiems kraujo kūneliams yra lengviau prasiskverbti į juos ir pernešti deguonį.
Pagrindinė aukštikalnių treniruočių idėja yra: miegoti – aukštai, treniruotis - žemai. Norint pasiekti optimalų rezultatą, turite miegoti aukščiau nei treniruojatės. Be to, su Hypoxico palapine jūs galite “pakilti” į 3800 m aukštį, įprastai treniruočių stovyklos vyksta kur kas žemesniame aukštyje. Todėl net jei jūs gyvenate ir treniruojatės aukštikalnėse, jūs galite kartu naudoti ir Hypoxico palapinę, tokiu būdu miegosite aukštesniame aukštyje nei treniruojatės.
Ar Hypoxico pagalba padidinus organizmo funkcines galimybes, vėliau už tai neteks “sumokėti”, patiriant organizmo treniruotumo nuosmukį?
Tai nėra būdinga visais atvejais. Iš tikrųjų, dauguma atletų, kurie naudojosi Hypoxico palapine ilgesnį laiko tarpą, pastebėjo, kad jų treniruotumo lygis kilo, nes organizmas sugebėdavo efektyviau panaudoti padidėjusį deguonies kiekį.
Ar mano hematokritų lygis pakils?
Nebūtinai. Kai kuriais atvejais jis pakyla, kai kuriais atvejais – ne. Mūsų žiniomis yra labai maža sąsaja tarp hematokritų lygio kitimo ir padidėjusio treniruotumo lygio. Tai buvo patvirtinta ir nepriklausomų studijų metu su Hypoxico aukštikalnių palapine. Tyrimo metu paaiškėjo, kad tiriamųjų grupė, kuri naudojo Hypoxico palapine, pajuto fiziologinius pokyčius, sąlygojusius treniruotumo lygio padidėjimą, tačiau hematokritų lygis liko nepakitęs.
_